Bilim insanları Himalayalar'da şifa arıyor

Barselona'daki Santa Creu i Sant Pau hastanesinde çalışan bilim insanları, insan vücudunun yüksek rakımlara ve oksijen eksikliğine nasıl dayanabildiğini araştırıyor.

REKLAM

Barselona'daki Santa Creu i Sant Pau hastanesinde çalışan bilim adamları Yüksek rakımlarda ve oksijen eksikliğinde nasıl hayatta kalıyor? araştırıyor.

Genetik veya vatandaş bilimi sayesinde vücudun adaptasyonunun kolaylaştığını düşünen bilim insanları, bu teorileri güçlendirmek için Sherpa-Everest projesi kapsamında inceleme yapmaya karar verdiler.

Uzmanlar, dağcı Ferran Latorre'ye Himalayalar'daki Everest tırmanışında eşlik ederek sorularına yanıt bulmaya çalıştı.

Bu uzun yolculuk hem uzmanlar hem de Everest'e 14. kez tırmanan Ferran için zorlu bir maceraydı.

Yapay oksijen kullanarak Everest'e tırmandığım anın videosunu paylaşıyorum. Alınan destek gösterileri için hepinize çok teşekkür ederim! pic.twitter.com/e8OniP9ZN9

— Ferran Latorre (@ferranlatorre) 27 Mayıs 2017

Dağcı Ferran Latorre: “Bu çadır benim geçici evim. Her şeyi kendinize göre ayarlıyorsunuz, belli ki burada tek başınıza çok vakit geçiriyorsunuz. Evinizi, akrabalarınızı özlüyorsunuz. “Sıkılmış ve üzgün hissediyorsun.”

Tıpkı Barselona'daki bilim insanları gibi Ferran Latore de bu projenin kobaylarından biri oldu.

5.400 metre yükseklikteki kampta dünyanın dört bir yanından gelen 15 dağcı ve Himalayalar'da yaşayan 22 Şerpa üzerinde testler yapıldı.

Kan örnekleri buz üzerinde saklandı. Daha sonra uzman ekipler onu helikopterle Nepal Cumhuriyeti'nin başkenti Katmandu'ya nakletti.

Kan örnekleri önümüzdeki haftalarda analiz için Barselona'ya gönderilecek.

Everest'te Sibelmed. Sherpa projesi KOAH hastalarının tedavisini ilerletmeyi planlıyor. https://t.co/tmKSlE3NSApic.twitter.com/XEctDUtrq1

— Sibelmed (@Sibelmed) 16 Mayıs 2017

Euronews muhabiri Ana Buil, Barselona'dan bildiriyor: “Barselona'daki Santa Creu i Sant Pau hastanesindeyiz, Everest Dağı'ndan 10 bin kilometre uzakta, birkaç derece daha sıcak ve deniz seviyesine daha yakın. Sherpa Everest projesi burada doğdu. “Projeyi kimin yürüttüğüne bir bakalım.”

Aşırı yüksekliğe uyum sağlama yeteneğimizde iki genetik mekanizma önemli bir rol oynamaktadır: epigenetik, binlerce yıl boyunca gelişim ve gen ifadesindeki değişiklikleri inceleyen bilim.

Sant Pau Araştırma Enstitüsü genomik bölümü başkanı José Manuel Soria: “Oksijen eksikliği veya aşırı yükseklik gibi ortamlara maruz kaldığımızda DNA dizimiz değişmiyor. Bu durumlarda asıl değişen şey, gen ifade kalıplarının düzenlenme şeklidir. “Bunu araştırmak istiyoruz.”

Himalayalar'dan alınan numuneler astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve kronik oksijen eksikliğinden muzdarip 50 hastanın numuneleriyle karşılaştırılacak.

Sant Pau Hastanesi'ndeki göğüs hastalıkları uzmanı Oriol Sibila: “Amacımız farklı oksijen yoksunluğu durumlarına nasıl uyum sağlayacağımızı incelemek. Mesela denizde, Everest'in zirvesinde, 8 bin metrelik tırmanışın ardından vs. “Elde ettiğimiz verileri hastalarımızın verileriyle karşılaştırmak istiyoruz: sürekli bir oksijen yoksunluğu durumunda görünüyorlar.”

Bu proje hem Ferran Latorre gibi dağcılara hem de hastalara fayda sağlıyor. Ferran, altı başarısız denemenin ardından 8 bin metrelik son tırmanışını 14. kez gerçekleştirdiğini söylüyor:

Dağcı Ferran Latorre: “Bir sonraki hedefim mi? Hatta 8 bin metreyi 14 kez tırmandıktan sonra hala beni bekleyen çok şey olduğunu fark ettim. Her şeyden önce 8.000 metrelik bir dağa yeni bir rota bulabilme fikri. 14 kez denedim ama başaramadım. Ayrıca Everest'e kuzeyden oksijensiz tırmanmayı denemek istiyorum. Ve elbette Arjantin'deki Cerro Torre'ye ve Eiger'in kuzey yüzüne tırmanmak. Dağcılığa veda etmeden önce bunu yapmam gerekiyor. “

“Dağcılık, başlı başına bir amaç olan meydan okumanın ve saçmalığın mükemmel bir metaforudur.” O söylüyor ferranlatorre</a>, primer alpinista català amb catorze vuitmils. <a href="https://t.co/oxiCkP4qfQ">pic.twitter.com/oxiCkP4qfQ</a></p>&mdash; La Xarxa Notícies (ağ haberleri) 16 Haziran 2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir