BM anketi: 5 kişiden 4'ü iklim krizi konusunda daha fazla eylem bekliyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın araştırmasına göre dünya çapında insanların %80'i hükümetlerin iklim konusunda daha güçlü adımlar atmasını istiyor.

REKLAM

Birleşmiş Milletler'in (BM) iklim krizine ilişkin 75 bin kişinin katıldığı küresel araştırmaya göre her beş kişiden dördü, ülkesinin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki taahhütlerini güçlendirmesini istiyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Oxford Üniversitesi ve GeoPoll tarafından yürütülen ve perşembe günü yayınlanan “Dünya Halklarının İklim Oyu 2024” araştırmasında, dünya nüfusunun %87'sini temsil eden 77 ülkeden insanlara 15 soru soruldu. popülasyon, rastgele bir yöntemle. telefon görüşmeleri.

Anketin en önemli bulgusu, ankete katılanların yüzde 80'inin hükümetlerinin küresel ısınmayla mücadele çabalarını artırmasını istemesi.

Ankete göre yoksul ülkelerin yüzde 89'u daha fazla savaş isteyen tarafta. Ancak zengin G20 ülkelerinde de beklentiler yüksek. Bu ülkelerdeki insanların yüzde 76'sı iklim kriziyle daha fazla mücadele edilmesi gerektiğine inanıyor.

Katılımcıların çoğu iklim eylemini destekliyor; %73'ü Çin'de ve %66'sı dünyanın en büyük sera gazı yayıcısı olan ABD'de.

UNDP İklim Değişikliği Raporu Direktörü Cassie Flynn, “Dünya liderleri 2025 yılına kadar Paris Anlaşması kapsamındaki bir sonraki taahhütlere karar verirken, bu sonuçlar dünyanın her yerindeki insanların cesur iklim eylemini desteklediğinin inkar edilemez bir kanıtıdır” dedi.

Çin halkının temiz enerjiye hızlı geçiş konusunda en yüksek beklentileri var

Ankete katılan 77 ülkenin 62'sindeki katılımcıların çoğunluğu fosil yakıtlardan temiz enerjiye hızlı geçişi desteklediklerini söyledi.

Dünyanın en büyük kömür üreticileri arasında yer alan Çin'de temiz enerjiye hızlı geçişe destek oranı yüzde 80'e kadar yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu oran %54 iken, Rusya'da yanıt verenlerin yalnızca %16'sı bu görüştedir.

Küresel ısınmaya ilişkin endişelerin de arttığını belirten katılımcıların yüzde 56'sı, haftada en az bir kez iklim değişikliğini düşündüklerini vurguladı.

Türkiye iklimden en çok endişe duyan üçüncü ülke

Ankete katılanların yüzde 53'ü geçen yıla göre iklim değişikliği konusunda daha fazla endişe duyduğunu belirtirken, daha az endişe duyduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 15'te kaldı.

İklim kaygısı açısından Fiji %80 ile ilk sırada yer alırken onu %78 ile Afganistan ve %77 ile Türkiye üçüncü sırada yer alıyor.

İklim kaygılarında en düşük artış yüzde 25 ile Suudi Arabistan'da görülürken, onu yüzde 34 ile Rusya ve yüzde 36 ile Çek Cumhuriyeti izledi.

Ankete katılanların üçte ikisinden fazlası (%69) küresel ısınmanın nerede yaşayacağı, çalışacağı ve ne satın alacağı gibi yaşam kararlarını etkilediğini söyledi.

UNDP Başkanı Achim Steiner, anket sonuçlarının fikir ortaklığını temsil ettiğini vurguladı ve bunları, vatandaşların ülke liderlerinden daha hızlı ve daha ilerici kararlar beklediklerinin bir göstergesi olarak değerlendirdi.

“Vatandaşlar ülkelerinin liderlerinin hemen harekete geçmesini ve iklim krizine cesurca çözüm bulmasını istiyor. “Bu benzeri görülmemiş sonuçlar şaşırtıcı düzeyde bir fikir birliğini ortaya koyuyor.”

“Liderlerden ve politikacılardan, özellikle ülkeler bir sonraki iklim eylemi taahhütlerini veya Paris Anlaşması kapsamında “ulusal olarak belirlenmiş katkıları” geliştirirken, anketi dikkate almalarını istiyoruz.”

Karbon emisyonu yüksek olan ülkelerin vatandaşları iklim değişikliğiyle mücadeleye daha fazla destek veriyor

Anket, dünyanın en fazla karbon salımı yapan 20 ülkesinin daha güçlü iklim eylemlerini desteklediğini ortaya çıkardı. Bu destek ABD ve Rusya'da yüzde 66'ya, Almanya'da yüzde 67'ye, Çin'de yüzde 73'e, Güney Afrika ve Hindistan'da yüzde 77'ye, Brezilya'da yüzde 85'e, İran'da yüzde 88'e, İtalya'da ise yüzde 93'e ulaşıyor.

Karbon emisyonunun en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve ABD'de iklim taahhütlerini güçlendirmeleri gerektiğini düşünen kadınların yüzdesi erkeklerden 10 ila 17 puan daha fazla.

REKLAM

Bu fark Almanya'da daha belirgin olsa da; Kadınların iklim kararlarının güçlendirilmesini bekleme olasılığı erkeklere göre %17 daha fazla. İklim değişikliğiyle mücadele edilmesi gerektiğini düşünen kadınların oranı yüzde 75, erkeklerin oranı ise yüzde 58.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir