Cesedine sarılan Gazzeli kadının fotoğrafı Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazandı

Yılın Dünya Basın Fotoğrafı ödülü, İsrail saldırısında ölen torununa sarılan Gazzeli bir kadının fotoğrafına verildi.

REKLAM

İsrail'in Gazze'ye saldırısında ölen yeğeninin kefenlenmiş bedenine sarılan Filistinli kadının fotoğrafı, Dünya Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü kazandı.

Reuters haber ajansı muhabiri Muhammed Salem'in çektiği fotoğrafta Filistinli İnas Abu Maamar, İsrail'de bombalanan evinde annesi ve kız kardeşiyle birlikte öldüğü bildirilen 5 yaşındaki yeğeninin cansız bedenine sarılıyor.

Salem, 36 yaşındaki Maamar'ı, 17 Ekim'de Gazze'nin Han Yunus kentindeki Nasser Hastanesi morgunda ölen akrabasının naaşına sarılırken ve ağlarken gördüğünü söyledi.

Ödülleri düzenleyen Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı, Salem'in fotoğrafı hakkında şunları söyledi: “Çok güçlü ve üzücü bir andı. Bu fotoğrafın Gazze Şeridi'nde olup bitenleri özetlediğini düşündüm.” İfadelerini kullanarak bildirdi.

Kazanan fotoğrafı belirleyen jüri başkanı Fiona Shields şunları söyledi: “Bu gerçekten son derece etkileyici bir görüntü. Ona bir kez baktığınızda aklınıza kazınıyor. Korku ve 'anlamsızlık' hakkında hem doğrudan hem de mecazi bir mesaj veriyor çatışma.” dedi.

Fotoğraf, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından 10 gün sonra Gazze Şeridi'nin orta bölgesindeki Han Yunus'ta çekildi.

2024 yılının kazanan fotoğrafları, 130 ülkeden 3 bin 851 fotoğrafçının 61 bin 62 başvurusu arasından seçildi.

Ödül kazanan fotoğraflar, 14 Temmuz'a kadar Hollanda'nın Amsterdam kentindeki eski Nieuwe Kerk kilisesinde sergilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir