Changpeng Zhao hapishanede ne yapmayı planlıyor?

Kripto para borsası Binance'in eski CEO'su Changpeng “CZ” Zhao, önümüzdeki dört aylık karantina süresi boyunca “bir şeyler yazmak” istediğini söyledi.

30 Nisan'daki duruşmada Yargıç Richard Jones, Zhao'yu dört ay hapse mahkûm etti. Eski Binance CEO'su, şirketinde kara para aklamayı önleme programını sürdürmemekten suçlu bulundu. Zhao'nun Oregon'daki Sheridan Federal Cezaevi'ndeki kampa veya Washington'daki SeaTac Federal Gözaltı Merkezi'ne gönderilmesi bekleniyor.

Ceza duruşmasından önce ve sonra CZ sosyal medyada oldukça aktifti. Eski Binance CEO'su, Giggle Academy adında gençlere yönelik bir kripto para ve blockchain eğitim programı başlattı. Ayrıca 8,9 milyon X takipçisine ulaştı ve hapishanede zamanını nasıl geçireceğini paylaştı.

Kaynak: Changpeng Zhao

Zhao “yapacak başka bir şeyi olmadığını” ve şu anda kitap okuduğunu ve rapor tarihini beklediğini söyledi. Kasım 2023'te suçlamayı kabul eden CEO'ya 175 milyon dolarlık kefalet karşılığında ücretsiz deneme hakkı verildi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin her yerine seyahat etmesine izin verildi.

Tahmini net serveti 33 milyar dolar olan CZ, hapse girecek en zengin insanlardan biri olacak. Ceza verilmeden önce Zhao'nun avukatları, zenginliği ve statüsünün hırsızlık ve gasp riski oluşturabileceğine dair uzman ifadeleri sundu.

Bu faktörler Yargıç Jones'un CZ'yi derhal parmaklıklar ardına göndermemesine katkıda bulunmuş olabilir. Federal Cezaevleri Bürosu, Zhao'nun dört aylık hapis cezası sırasında hangi tesisin en az fiziksel zarar riski taşıyacağını değerlendirebilir.

Washington Batı Bölgesi Şartlı Tahliye veya Duruşma Öncesi Hizmetler Ofisi web sitesine göre, “Ceza verildikten sonra, […] Sunum raporları, Cezaevleri Bürosu tarafından suçluların cezalarını çekecekleri uygun kurumları belirlemek, suçlulara hizmet verecek cezaevi programlarını seçmek ve onların denetimi ve sonunda serbest bırakılmaları için vaka planları geliştirmek amacıyla kullanılıyor” dedi.

Zhao, Kasım ayında Binance ile ABD yetkilileri arasında yapılan anlaşmanın bir parçası olarak 50 milyon dolar para cezası ödedi. Kripto para borsası 4,3 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti ancak konu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan bir davada hala beklemede.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir