Dünyanın en büyük varlık fonundan teknoloji hisselerine “köpük” uyarısı


Norveç'in dev egemen varlık fonunun CEO'su Tangen, geçen hafta hisseleri çöken teknoloji sektöründeki “köpük” konusunda uyardı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Yapay zeka teknolojilerine olan ilgi nedeniyle 2024 yılında mükemmel bir performans sergileyen teknoloji hisseleri, geçtiğimiz haftayı zararla kapattı. Geçtiğimiz yıl yüzde 200 değer kazanan ABD'li çip üreticisi Nvidia, geçen hafta Cuma günü yüzde 10 değer kaybederek Kasım 2022'den bu yana en kötü performansını sergiledi. Nvidia dışında birçok çip üreticisinin de hisseleri düştü.

CNBC haberine göre Norges Bank Yatırım Yönetimi (NBIM) CEO'su Nicolai Tangen, teknoloji hisselerindeki bu düşüşün ardından şunları söyledi: “Mevcut piyasadan okuduklarımıza bakarsak, açıkça çok fazla düşüş olduğunu söyleyebilirim. Teknoloji sektöründe köpüklerin çok olup olmadığı belli değil ve sanırım bunu hafta içinde göreceğiz.” “Bütün bu sonuçları elde ettiğimizde cevabı da almış olacağız.” Bir açıklama yaptı.

Norges Bank Yatırım Yönetimi (NBIM), Norveç hükümeti emeklilik fonu Global'i yönetmektedir. Mart ayı sonu itibarıyla değeri 17,7 trilyon kron (1,6 trilyon dolar) olan bu kuruluş, dünyanın en büyük ulusal varlık fonu olarak faaliyet gösteriyor. Fon, 1990'larda Norveç'in petrol ve gaz sektöründen elde edilen fazla gelirleri yatırıma dönüştürmek için kuruldu. Ayrıca fon bugüne kadar dünya çapında 70'den fazla ülkede 8.800'den fazla şirkete yatırım yaptı.

Fonun, özellikle arz fazlası endişeleri nedeniyle yatırımlarını Nvidia gibi yarı iletken şirketlerden ne zaman çekmeyi düşüneceği sorulduğunda Tangen şunları söyledi: “Nvidia'nın aşırı değerlenip değerlenmediği konusunda çok çok güçlü bir fikrim yok. çip endüstrisinde gerçek bir lider.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir