Eski Hollandalı istihbarat direktörü Dick Schoof kendisini başbakan olarak önerdi

Hollanda'da altı ay önce yapılan genel seçimlerin ardından eski istihbarat direktörü Dick Schoof, yeni sağcı koalisyon hükümetinin başbakanlığına atandı.

REKLAM

Daha önce istihbarat teşkilatı başkanı ve terörle mücadele koordinatörü olarak görev yapan Schoof, ülkenin yeni başbakanı olarak önerildi.

Sürpriz aday olarak ortaya çıkan 67 yaşındaki Schoof'un koalisyon ortağı tüm partilerden destek aldığı iddia edildi.

Schoof, Geert Wilders liderliğindeki aşırı sağcı İslam ve göçmen karşıtı Özgürlük Partisi'nin (PVV) liderliğinde kurulacak koalisyona liderlik edecek.

Koalisyonda ayrıca Dilan Yeşilgöz-Zegerius liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC) ve Yurttaş Köylü Hareketi Partisi (BBB) ​​de yer alıyor.

Schoof şu anda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı'nda en üst düzey memur olarak görev yapıyor.

Dick Schoof aynı zamanda bir süre Hollanda Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi'nin başkanlığını da yaptı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Wilders

Ülkede 22 Kasım 2023 seçimlerini kazanan İslam karşıtı Wilders, bu ayın başlarında diğer parti liderleriyle anlaşmaya vardığını ve aylarca süren müzakere sürecinin sona erdiğini açıklamıştı.

Ancak anlaşmada Hollanda'nın yeni Başbakanının kim olacağı netlik kazanmadı.

“Umut, Cesaret ve Gurur” sloganıyla çerçevelenen yeni anlaşma, sığınmacılara karşı sert tedbirlerin uygulanması, mülteciler için aile birleşiminin kaldırılması ve ülkede eğitim gören uluslararası öğrenci sayısının azaltılması planlarını içeriyor.

Anlaşmanın 26 sayfalık belgesinde yer alan maddede, hükümetin “geçerli oturma izni olmayan kişileri mümkün olduğu kadar, güç kullanarak da dahil olmak üzere sınır dışı etmeye” çalışacağı belirtiliyor.

Bu arada Wilders'ın tercih ettiği bir diğer başbakan adayı Ronald Plasterk, tıbbi patent sahtekarlığına karıştığı iddialarının ardından geçen hafta geri çekildi.

Schoof'un başbakan olabilmesi için tüm koalisyon ortaklarının “evet” demesi ve parlamentoda güven oyu vermesi gerekiyor.

Parti liderlerinin Schoof'un adaylığını daha sonra düzenlenecek ortak basın toplantısında duyurması bekleniyor.

Geert Wilders, diğer partilerin muhalefeti ve olası koalisyon ortaklarından destek gelmemesi nedeniyle başbakan olamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir