Eski Twitter yöneticileri Elon Musk'a 118 milyon avroluk tazminat davası açtı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Elon Musk'tan 118 milyon avronun üzerinde tazminat isteyenler arasında şirketin eski CEO'su Parag Agrawal ve CFO Ned Segal de yer alıyor.

REKLAM

Twitter'ın eski üst düzey yöneticileri, Elon Musk ve X Corp., toplam 128 milyon dolardan (118 milyon euro) fazla ödenmemiş kıdem tazminatı talebiyle ona karşı dava açtı.

Eski Twitter CEO'su Parag Agrawal, Finans Direktörü Ned Segal, Baş Hukuk Müşaviri Vijaya Gadde ve Baş Hukuk Müşaviri Sean Edgett, davada Musk'ın Twitter satın alımını 2022 yılında tamamladığını ve daha sonra buna X adını verdiğini iddia etti. İddiaların sebepsiz yere kovulduğu iddia edildi.

Yöneticiler, Musk'ın kıdem tazminatı ödemek istemediği için “yanlış nedenler uydurduğunu ve kararını desteklemek için çeşitli şirketlerinden çalışanları işe aldığını” söyledi.

Kaliforniya'nın Kuzey Bölgesi'ndeki federal mahkemede açılan davada, “Musk'un kontrolü altında Twitter, çalışanlarından, sahiplerinden, satıcılarından ve diğerlerinden çalan bir yasa dışı kanun koyucu haline geldi” deniyor.

Davada “Musk faturalarını ödemiyor, kuralların kendisi için geçerli olmadığına inanıyor ve zenginliğini ve gücünü kendisiyle aynı fikirde olmayan herkesi ezmek için kullanıyor” ifadesi yer alıyor.

Musk ve San Francisco merkezli X'in temsilcileri yorum yapmak için hemen mesajlara geri dönüş yapmadı.

Musk “şaşırtıcı” sayıda davayla karşı karşıya

Eski yöneticiler, işten çıkarma planlarının kendilerine bir yıllık maaş ve Twitter'ın satın alma fiyatı değerinde hak edilmemiş hisse senedi ödülleri verdiğini söylüyor. Musk, Ekim 2022'de şirketi 44 milyar dolara satın alarak kontrolü ele aldı.

Hepsi sebepsiz yere kovulduklarını söylüyor. Kıdem tazminatı planlarında “sebep”, suçtan mahkûmiyet, “ağır ihmal” veya “kasten suiistimal” gibi dar bir şekilde tanımlanır.

Davaya göre Musk'ın işten çıkarmalar için gösterdiği tek neden “ağır ihmal ve kasıtlı suiistimal”di; kısmen Twitter'ın satın alma işlemini tamamlamak için dışarıdan avukatlara ücret ödemesi nedeniyle.

Yöneticiler, şirkete karşı vekalet görevlerini yerine getirebilmek için bu ücretleri ödemeleri gerektiğini söylüyor.

Davada şöyle yazıyor: “Eğer Musk avukatlık ücretlerinin veya diğer ödemelerin uygunsuz olduğuna inansaydı, çaresi, anlaşma tamamlandıktan sonra yöneticilerin kıdem tazminatını kesmek değil, anlaşmayı feshetmeye çalışmak olurdu.”

Bunu belirten dosya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir