Euboea adasında orman yangınlarının harap ettiği alan sinemayla yeşilleniyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Euboea adasında üçüncüsü düzenlenen film projesinde bu yıl su ve insanlığın her türlü suya bağımlılığı teması öne çıkıyor.

REKLAM

Yunanistan'ın ikinci büyük adası olan Euboea'nın yangınlarla harap olan bölgesi sinemayla yeniden hayat buluyor.

'Evia Film Projesi' bu yıl üçüncü kez sinema seyircisiyle buluştu.

Yangından etkilenen bölgeye destek sağlamak amacıyla ilk olarak 2021 yılında başlatılan projenin teması “su” ve insanlığın suya olan bağımlılığıdır.

Anlaşılacağı üzere bu temanın seçimi rastgele bir seçim değildir.

2021 yılında adanın kuzeyinde çıkan orman yangınlarının ardından 46 bin hektar orman ve tarım alanı kül oldu.

Bu yıkım, iklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava koşullarının sert gerçekliğini ve su kıtlığının yıkıcı sonuçlarını ortaya çıkardı.

Fırat'ın kuzeyinde üç bölgede yürütülen bu ekolojik girişim, Yunanistan'ın en önemli festivallerinden biri olan Selanik Uluslararası Film Festivali'nin bir kolu.

Selanik Uluslararası Film Festivali genel müdürü Elise Jalladeu, Euronews Culture'a “harap olmuş bir bölgeye destek sağlamaya başlayan bu projenin” daha büyük bir şeye dönüştüğünü söyledi.

“Evia Film Projesi, yerel toplumu destekleyecek bir dizi eylem gerçekleştirerek sinema sanatını çevre duyarlılığıyla birleştirmeyi hedefliyor” dedi.

Festivalin 2024 film programında, Emin Alper'in yönettiği Fransız-Türk ortak yapımı 'Kuru Günler' (2022) ve Jerome Salle'nin yönettiği, maceraların anlatıldığı 'Derinliklere Yolculuk' (2016) yer alıyor. denizci Jacques Cousteau ve sinemanın en büyük ikonlarından biri olan “Jaws” (1975) ve çocukların en sevdiği film “Finding Dory” (2016).

Gösterilen Yunan yapımları arasında Alexandros Voulgaris'in “Winona/The Boy” (2019) filmi ve Kostas Karydas'ın su altı mağaralarındaki keşifleri konu alan “Underwonder” (2024) dizisi yer alıyor.

Ancak festivalde gösterilen filmleri izlemenin yanı sıra bu filmlerin yapım sürecini ve yerel çevreyi anlamak da önemlidir. Proje, Euboea'yı hem gösterim hem de film prodüksiyonu açısından çevre dostu sinema için küresel bir merkez haline getirmeyi amaçlıyor.

Bunların yanı sıra açık hava sinema gösterimleri, film yapımcılarına yönelik uzman sohbetleri, kadın film yönetmenleri ve yapımcılarına özel belgesel atölyesi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile şelalelere ve orman yangınlarının harap ettiği bölgelere rehberli yürüyüşler, açık gösterilerde DJ'ler ve mutfağı sürdürülebilirlikle birleştiren konser ve gastronomi etkinlikleri gibi etkinlikleri de içeren bir programdır.

Geçtiğimiz Salı günü başlayan Evia Film Projesi 6 Temmuz'a kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir