İspanya yüksek sıcaklığın etkisi altında: Ocak ayında 29 derece kaydedildi

Meteorolojiden alınan bilgiye göre minimum ve maksimum sıcaklıklar mevsim normallerinin ortalama 5 ila 10 santigrat derece üzerinde.

REKLAM

İspanya Meteoroloji Servisi, yılın bu döneminde anormal derecede yüksek sıcaklıkların İspanya'nın birçok yerinde hafta sonu boyunca devam edeceğini duyurdu.

Ülkede sıcakların artması nedeniyle kıyı kesimlerde yaşayan insanlar güneşlenmek ve hatta yüzmek için plajlara akın ediyor.

Meteoroloji ajansı AEMET, Güney Avrupa'yı vuran yüksek sıcaklıkların, daha güneyden gelen sıcak hava kütlesini taşıyan antisiklondan kaynaklandığını bildirdi. Ayrıca bulutsuz havanın sıcaklıkları da artırdığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta İspanya ve Avrupa'nın diğer bölgeleri dondurucu soğuklardan ve kar yağışından etkilendi.

Son 20 yılın en yüksek sıcaklıkları

AEMET sözcüsü Marcelino Nunez, geçen hafta birçok şehrin 20 yıldan fazla bir süredir yılın bu zamanındaki en yüksek sıcaklıklara ulaştığını söyledi.

25 Ocak Perşembe günü, İspanya'nın doğusundaki Chelva kentinde sıcaklıklar 29,6 santigrat dereceye ulaştı.

Meteoroloji verilerine göre minimum ve maksimum sıcaklıklar mevsim normallerinin ortalama 5-10 santigrat derece üzerinde seyrediyor.

Nunez, mevcut yüksek sıcaklıkların, uzmanların iklim değişikliğiyle ilişkilendirdiği, alışılmadık derecede yüksek sıcaklıkların giderek sıklaştığı dönemlerin trendini takip ettiğini ancak konuyla ilgili araştırmaların henüz tamamlanmadığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir