Miçotakis'ten “Dikkat” açıklaması: Türkiye ile Yunanistan arasında sorun yok – Son Dakika Dünya Haberleri

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “protothema.gr” haber portalına verdiği röportajda, 13 Mayıs'ta Türkiye'ye yaptığı ziyaretle ikili ilişkileri değerlendirdi.

İstanbul Kariye Camii'nin ibadete açılışı nedeniyle “Ziyaretin ertelenmesi” Çağrılara ilişkin bir soruya yanıt veren Miçotakis şunları söyledi: “Ziyaret ertelenmemeli, çünkü iletişim kanallarının açık tutulması önemli. Benim için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gidip Türk hükümetinin bu tercihinden duyduğum rahatsızlığı bizzat dile getirmek, Türkiye'yi olumsuz etkileyecek bir kriz yaratmaktan çok daha doğru. Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde kaydettiğimiz ilerlemeyi mahvederiz.” dedi.

Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan'ın temel görüşlerinden vazgeçmediğini ancak “İkili ilişkilerde olumlu bir ortam” bunun altını çizdi.

Kariye Camii'nin Türkiye ile Yunanistan arasında ikili bir mesele olmadığını belirten Miçotakis, caminin çok önemli bir dünya kültür mirası olduğunu söyledi.

Mitsotakis bu kararın yanlış olduğuna inandığını söyledi.

Yunanistan'ın Ukrayna'ya S-300 hava savunma sistemi tedarik etme olasılığı sorulduğunda Michtoakis, Ukrayna'nın yenilmesi durumunda ” “Tehlike Rusya” Avrupa'ya yaklaşacağını, dolayısıyla Ukrayna'nın Rusya ile savaşı kazanması gerekeceğini savundu.

Bu bağlamda Mitsotakis, Yunanistan'ın Ukrayna'ya ihtiyaç duymadığı askeri silahları sağladığını ancak bunun ülkenin caydırıcı gücünü etkilemeyecek şekilde planlandığını söyledi.

Yunanistan'ın S-300'leri Ukrayna'ya gönderip göndermeyeceği ancak Patriot hava savunma sistemini Suudi Arabistan'a gönderip göndermeyeceği sorusunu yanıtlayan Miçotakis, Suudi Arabistan'a verilen sistemin kısa sürede Yunanistan'a iade edilebileceğini ancak böyle bir geri ödemenin söz konusu olmadığını söyledi. Ukrayna'ya verilmesi halinde mümkün olmadığını vurguladı.

Miçotakis, Yunanistan'ın şu anda S-300'lere ihtiyacı olduğunu, bu nedenle Ukrayna'ya S-300 veya Patriot füze sistemlerinin gönderilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, iki hafta önce yaptığı açıklamada, bir süredir Yunan basınında yer alan Patriot ve S-300 hava savunma sistemlerinin Ukrayna'ya gönderildiği yönündeki suçlamaları reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir