Müzayedede satışa çıkan eserin İtalyan ressam Caravaggio'ya ait kayıp bir tablo olduğu doğrulandı.

2021 yılında 1.500€ başlangıç ​​fiyatıyla müzayedede satışa çıkan tablonun, ünlü İtalyan ressam Caravaggio'nun kayıp eserlerinden biri olduğu anlaşılıyor.

REKLAM

Madrid'de müzayedede satılan bir tablonun, İtalyan Barok ustası Michelangelo Merisi da Caravaggio'ya ait olduğu düşünülen ve kaybolduğu düşünülen bir eser olduğu ortaya çıktı. İspanya'nın Prado Müzesi, 2021'de müzayedeye çıkacak tablonun Caravagio'ya ait bir eser olduğunu doğruladı. Tablo bu ayın sonlarında müzede ilk kez halkın beğenisine sunulacak.

Prado, “Ecce Homo” (Latince “Adam'a bak”) başlıklı eserin, kimliği açıklanmayan yeni sahibiyle yapılan anlaşma sonrasında 27 Mayıs'tan Ekim'e kadar tek parça özel sergi olarak sergileneceğini söyledi. .

Müzeden yapılan açıklamada, “Ecce Homo, üç yıl önce müzayedede yeniden ortaya çıktığından bu yana sanat tarihinin en büyük keşiflerinden birini temsil etti.” ifadesine yer verildi. Söylendi.

Milyoner Caravaggio 1.500 Euro'ya açık artırmada satışa çıkacak

İspanyol yetkililer, İspanya'nın 17. yüzyıl ressamlarından Jose de Ribera'nın öğrencisine ait olduğu düşünülen ancak Caravaggio'ya ait olduğundan şüphelenilen eserin, Nisan 2022'de müzenin uyarısıyla müzayedeye çıkarılmasını engellemiş, ardından da esere ihracat yasağı getirmişti. iş.

Tablonun 1.500 avro başlangıç ​​fiyatıyla açık artırmaya çıkarılması planlanıyordu. Gerçek bir Caravaggio tablosunun değeri on milyonlarca avroya ulaşabilir.

O günden bu yana sahipleri tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları sayesinde tablonun Caravaggio'ya ait olduğu ve 17. yüzyılda İspanya'ya geldiği ortaya çıktı.

19. yüzyıldan beri Madridli bir ailenin elinde bulunan eser, geçtiğimiz günlerde Prado Müzesi'nde halka açık olarak sergilenmesini isteyen bir kişiye satıldı.

Prado Müzesi Müdürü Miguel Falomir yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizim açımızdan, Caravaggio'nun daha önce hiç gösterilmeyen bu yeni eserini kamuoyuna ve eleştirmenlere sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

işte adam

Müzeden verilen bilgiye göre, “Büyük İtalyan ressam tarafından 1605-2009 yılları arasında yapılan ve İspanya Kralı IV. Philip'in özel koleksiyonunda yer aldığına inanılan tablo, Caravaggio'nun var olduğu bilinen yaklaşık 60 eserinden biridir ve bu nedenle eski ustanın dünyadaki en değerli eserlerinden biridir.” “sanat eserlerinden biri.”

Tuval üzerine yağlıboya çalışma, İsa Mesih'in çarmıha gerilmeden önce kalabalığa sunulduğu İncil'deki Ecce Homo pasajını tasvir ediyor. Eserin boyutları 111 x 86 santimetredir.

Artık özel mülkiyete ait olmasına rağmen, tablonun hükümetin izni olmadan İspanya'dan ayrılmasına izin verilmiyor.

Prado, eserin uzmanların işbirliğiyle Nisan 2021'den bu yana Colnaghi sanat galerisinin gözetiminde olduğunu söyledi. Tablo, uzman Andrea Cipriani ve ekibi tarafından, Madrid bölge hükümetinden uzmanların gözetiminde restore edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir