Panthera 'Yaşam İçin Kürk' projesiyle leoparları kurtarıyor

Çevreci grup Panthera, Shembe destekçilerine 14.000'den fazla sahte leopar derisi bağışladı

REKLAM

Güney Afrika'nın Zulu kentinde en az 1.200 erkek Şembe takipçisi leopar desenli tören kıyafetleriyle dans ediyor. Bu geleneğin amacı leopar gibi güçlü olmaktır. Ancak habitat kaybı, derilerinin yasa dışı avlanması ve diğer faktörler nedeniyle leoparların sayısı her geçen gün azalıyor.

Çevreci grup Panthera, 2013 yılında “Yaşam İçin Kürk” projesini başlattı. Panthera'ya göre, Şembe destekçilerinin deri talebini karşılamak için bölgede her yıl 1.500 ila 2.500 arası leopar öldürülüyordu. Çevre grubu Panthera, Şembe destekçilerine 14.000'den fazla sahte leopar derisi bağışladığını ve kampanyanın ardından gerçek leopar keçilerine olan talebin %50 oranında düştüğünü söyledi.

Çevreciler, sahte deri kampanyalarını diğer etnik gruplara ve leoparın tören kıyafetlerine dahil edildiği Afrika ülkelerine de yaymayı umuyor.

Leoparları Koruma Derneği'nin kurucusu Fred Berrange konuyu şöyle açıklıyor:

“Birçok leopar ölüyor ve ne yazık ki leopar diğer hayvanlar gibi üremiyor, yavaş bir üreme süreci var. Bir önemli sorunumuz daha var. Bir leopar en fazla üç yavru doğurmasına rağmen bu üç yavrudan yalnızca biri hayatta kalabilmektedir. Genellikle hayatta kalan yavruların yarısı bir yaşına gelmeden ölür.

Çevre grubu, taklit leopar derilerinin gerçeğine göre çok daha ucuz bir alternatif olduğunu ve yağmura karşı daha dayanıklı olduğunu söylüyor. Sahte versiyonlar genellikle onlarca yıl sonra değiştirilmesi gereken gerçek kürkten daha parlak ve pürüzsüz görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir