Rune trendi bir kez daha Bitcoin (BTC) ağına hakim oldu.

Bitcoin Runes, günlük işlemler açısından normal Bitcoin, Ordinals ve BRC-20 tokenlerini geride bırakarak BTC ağındaki en üst sırayı yeniden kazandı.

Runes Protokolü, Bitcoin blok zincirindeki değiştirilebilir tokenlar için deneysel bir standart olan BRC-20'nin verimliliğini artırmak amacıyla dördüncü yarıya denk gelecek şekilde 20 Nisan'da başlatıldı.

Dune Analytics'ten elde edilen veriler, rune ile ilgili işlemlerin 24 Nisan'a kadar Bitcoin ağındaki işlemlerin çoğunluğunu oluşturduğunu gösteriyor.

23 Nisan'da Runes %81,3 ile en yüksek işlem payını kaydederek Bitcoin (BTC) işlem payını %18,15'e düşürürken Ordinals ve BRC-20 işlemlerinin her biri %0,1'de kaldı. Ancak rune işlemleri 2 Mayıs'a kadar takip eden dokuz gün boyunca istikrarlı bir şekilde azaldı.

Bitcoin ağındaki işlemlerin protokol türüne göre paylaşımı. Kaynak: Kumul analizi

Yukarıdaki verilere göre rünler 3 Mayıs’tan itibaren toparlanmaya başladı. Sonraki günlerde, yani 4 ve 5 Mayıs'ta Runes, pazar payını yeniden %60'ın üzerine çıkardı.

İle ilgili: Bitcoin madencisi tek başına çalıştı ve birincilik ödülünü kazandı

İşlem sayısındaki hızlı artış istemeden de olsa ağ ücretlerini artırsa da bu durum çoğu zaman Bitcoin madencilerinin lehine işliyor. Runes Protokolü madencilere 16 günde 2.253 BTC gelir sağladı.

Bitcoin Runes ile ilişkili işlem ücretleri. Kaynak Dune analizi

Madencilik topluluğu, Bitcoin yarılanmasının ardından kazançlarının önemli ölçüde düşmesi nedeniyle ücretlerdeki artışı memnuniyetle karşıladı. Mayıs ayında Bitcoin madencilerinden elde edilen toplam gelir günlük 30 milyon doların altına düştü.

Kârlılıklarını korumak, operasyonel maliyetleri azaltmak ve performansı ve kârlılığı artırmak için madenciler, mevcut teknoloji yığınlarını yüksek verimli madencilik donanımıyla yükseltmeye yöneldi.

Madencilik şirketi Bitfarms, hash oranını saniyede 21 exahash'a üç katına çıkarmak için 240 milyon dolar ayırdı. Ek olarak Bitfarms, madencilik filosunu genişletmek için yeniden yatırım yapmaya devam ederken, son iki ayda çıkarılan Bitcoin'in neredeyse tamamını sattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir