Rusya: Batı'nın eylemleri bizi nükleer caydırıcılığımızı artırmaya zorluyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Ryabkov, “Rakiplerimizi, artan gerilimin bizi nükleer caydırıcılık tedbirlerimizi güçlendirmek anlamına gelecek adımlar atmaya zorladığı konusunda uyarıyoruz” dedi. dedi.

REKLAM

Rus medyası, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un “Rusya'nın Batılı rakiplerini, tırmandırma olarak değerlendirdiği eylemleri nedeniyle nükleer caydırıcılığı artırmak zorunda hissettikleri konusunda uyardığını” bildirdi.

Devlet haber ajansı RIA, Ryabkov'un, Moskova'nın devlete yönelik varoluşsal bir tehdit durumunda nükleer silah kullanımına izin veren doktrinini değiştirmediğini hatırlattığını aktardı.

Toplantıda Moskova'nın nükleer doktrinini değiştirmediğini hatırlattığı bildirilen Sergey Ryabkov, şunları söyledi: “Şu an için bu konuda bir değişiklik yok. Ancak dünyanın kendisinde durum değişiyor. Bu nedenle sürekli olarak durumumuzu analiz etmeliyiz. güvenliğimizi sağlamak için potansiyel ihtiyaçlar var.” ifadelerine yer verildi.

Ryabkov ayrıca şunları söyledi: “Tansiyonun tırmanmasının bizi caydırıcılık tedbirlerimizi güçlendirmek anlamına gelecek adımlar atmaya zorladığı konusunda rakiplerimizi uyarıyoruz.” ' dediği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı bu hafta başında yaptığı açıklamada, Moskova'nın taktik nükleer silah kullanımını simüle eden bir askeri tatbikat düzenlemeyi planladığını duyurdu.

Tatbikatların “bazı Batılı yetkililerin Rusya Federasyonu'na yönelik provokatif açıklamaları ve tehditlerine” yanıt olarak gerçekleştirileceği iddia edildi.

Başkan Vladimir Putin'in emriyle gerçekleştirilecek tatbikatın “stratejik olmayan nükleer kuvvetlerin savaşa hazır olmasını sağlamak” olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir