Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Dünya Sağlık Asamblesi'nde Gazze vurgusu: “İnsanlığın vicdanı darağacında”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) 77. oturumuna katıldı. Konuşmasının tamamını Gazze'deki Genel Kurul'a ayıran Koca, ülkelerin Sağlık Bakanlarına hitaben şunları söyledi: “Bir çocuk doktoru, bir baba-oğul olarak, milletin önünde insanlık onurunu ayaklar altına alırken bir konuşma daha yapmayı mümkün görmüyorum. herkesin gözümüz.”

Gazze'de işlenen insanlık suçlarına ve başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünya devletlerinin sessizliğine dikkat çeken Bakan Koca, şunları söyledi: “Çocuklar ve yeni doğanlar en ilkel yöntemlerle katledilirken, sözde ileri demokrasiler suskunluklarını sürdürmeyi tercih ettiler. şirketlerin seslerine kulak tıkadık.”

“İNSANLIK GÜÇLÜLERE EĞİLMEKTEN KURTULMALI VE ONURUNU KORUMALI”

  1. Fahrettin Koca, yüzyılın ilk çeyreğinin sona ermesiyle birlikte yeryüzündeki tüm insani mevzilerin tehlikeye girdiğini vurgulayarak, tüm dünyanın uzun yıllardır “insan hakları” laflarıyla sadece rüya gördüğünü, mezardan büyük bir acıyla uyandığını kaydetti. Gazze'nin vahşeti gerçeği.

Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hepimiz bu kara ve karanlık tarihin tutsağıyız. Bir hastaneyi bombalamanın meşru bir nedeni olamaz. İnsanlık; Hastalar, doktorlar ve hastaneler bombaların hedefi olurken sessiz kalamazlar. Artık masum çocukların yüzüne bakacak durumda değiliz. İnsanlığın onur ve haysiyetine ölüm kusanlardan utanmıyorlar. Yapabileceğimiz bir şey yoksa en azından utanmalıyız.

Bakan Koca, “İnsanlığın vicdanı darağacında asılıyken biz daha ne bekliyoruz?” diye sordu. “Bu trajedi sona ermezse, gelecekte hiçbir insanın onurunu koruyabileceğinin garantisi yok.” dedi. Tüm bu oda, hepimiz, tüm insanlık sessiz kalarak suça ortak oluyoruz. “İnsanlık güçlülere boyun eğmeyi bırakıp onurunu savunmalıdır” dedi.

İKİLİ GÖRÜŞMELER

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Asamblesi bünyesinde Filistin'i tanıdıklarını açıklayan İrlanda ve İspanya Sağlık Bakanları başta olmak üzere Filistin, Mısır, Azerbaycan ve Özbekistan Sağlık Bakanlarıyla ikili görüşmelerde bulundu.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sosyal medyada paylaştı ve tavsiye etti! Sosyal medyada paylaştı ve tavsiye etti!
Antalya'dan havalandı!  Varşova'ya acil iniş yaptıAntalya'dan havalandı! Varşova'ya acil iniş yaptı
Murat Kurum suçlamalara yanıt verdiMurat Kurum suçlamalara yanıt verdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir