Taylor Swift, İngiltere Merkez Bankası'nı faiz oranı kararını ertelemeye ikna edebilir


Amerikalı ünlü şarkıcı Taylor Swift'in rekor kıran Eras Turnesi'nin İngiltere ayağı heyecanla bekleniyor. Biletleri hızla tükenen turneye İngiliz izleyicilerin milyonlarca sterlin harcaması bekleniyor. Bu durumun İngiltere Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede faiz indirimi kararını etkileyeceği söyleniyor.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Grammy ödüllü şarkıcı Taylor Swift'in İngiltere turnesi bu ayın başlarında İskoçya'da başladı. Swift ayrıca bu ayın sonlarında Cardiff, Galler ve Londra'da da sahne alacak. CNBC haberine göre yüz binlerce Taylor Swift hayranı, popüler şarkıcıya İngiltere turnesinde eşlik etmek için yaz aylarında konser alanlarına akın edecek. Yatırım bankası TD Securities'e göre, konserlerde taraftarların yaptığı harcamalar ve bu harcamaların yarattığı enflasyon, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) Eylül ayındaki olası faiz indirimi kararını ertelemek için yeterli olabilir.

“TARAFTARLARIN İLGİSİ OTEL FİYATLARINI ARTTIRDI”

Bankanın makro stratejisti Lucas Krishan ve Global Finans Direktörü James Rossiter, “BoE'den hala Ağustos ayında faiz indirimi bekliyoruz, ancak o aya ait enflasyon verileri MPC'yi (Para Politikası Komitesi) Eylül ayında beklemeye alabilir” dedi. strateji. makro strateji. Swift'in turuna atıfta bulunan Krishan ve Rossiter şunları ekledi: “Otel fiyatlarındaki artış bu nedenle önemli olabilir ve hizmet enflasyonuna geçici olarak 30 baz puana kadar katkıda bulunabilir.” TD Securities, son verilerin Swift'in performans sergileyeceği mekanlardaki otel fiyatlarının normalden fazla arttığını gösterdiğine dikkat çekti. Ünlü İngiliz bankası Barclays, İngiltere turunun tamamının İngiliz ekonomisine 1 milyar sterlin civarında katkı sağlayabileceğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası'nın yakında faiz oranlarını 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25'ten düşürmeye başlaması bekleniyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir