Türkiye ile İspanya arasında 11 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile başkent Madrid'de düzenlenen törende iki ülke arasında ekonomi, askeri ve eğitim gibi birçok sektörü kapsayan 11 belgeye imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'da temaslarını sürdürüyor. Erdoğan ile Sanchez'in başkent Madrid'de yaptığı ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından anlaşmaların imza töreni başladı. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Sanchez'in huzurunda 11 belge imzalandı.

İki ülke arasında imzalanan belgeler arasında İspanya Krallığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanlığı arasında Mutabakat Zaptı, Enerji Bakanlığı ile İspanya Krallığı arasında Enerji Dönüşümü Alanında Mutabakat Zaptı yer alıyor. Doğal Kaynaklar ve İspanya Krallığı Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Deneyleme Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve İspanya Krallığı Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Deneyleme Bakanlığı arasında Ormancılık Sektöründe Ortak Eylem Planı, Mutabakat Zaptı. Yunus Emre Enstitüsü ile Cervantes Enstitüsü Arasında, Milli Eğitim Bakanlığı ile İspanya Krallığı Milli Eğitim, Mesleki Eğitim ve Spor Bakanlığı Arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında Mutabakat Zaptı, Eğitim ve Sertifikasyona İlişkin Mutabakat Protokolü gemi adamlarının vardiya standartlarına ilişkin STWC niteliklerinin tanınması, Türk Eximbank ile İspanyol İhracat Kredi Kurumu (CESCE) arasında imzalanan Mutabakat Zaptı Hakkında Açıklama, Özel Sigorta ve Emeklilik Düzenleyici ve Denetleyici Kurumu ile Maliye Genel Müdürlüğü arasında imzalanan Mutabakat Zaptı İspanya Sigorta ve Emeklilik Fonları, Teknoloji Bakanlığı ile Bilim, Yenilik Bakanlığı ve İspanya Krallığı Üniversitesi arasında endüstriyel, bilimsel ve teknolojik işbirliği anlaşması Zaptı, İspanya Krallığı Üniversitesi arasında Uzay Çalışmalarında Barışçıl Amaçlı İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İspanya Krallığı Bilim, Yenilik Bakanlığı ve Üniversitesi ile İspanya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında Krallığın Katılım, Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı olduğu bildirildi. Güvenlik ve Göçmenlik.

Törende, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Varlık Fonu ile İspanyol Kalkınma Finansmanı Şirketi (COFIDES) arasında ortak deklarasyon da imzalandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Toplantıya TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı da katıldı. Cumhurbaşkanlığı Çağatay Özdemir.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir