Türkiye kripto paralarda bu alanda zirveye ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri, stablecoin işlem hacimlerinde dünya lideri olmasına rağmen, gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) payı Türkiye'nin gölgesinde kalıyor.

Blockchain istihbarat şirketi Chainalytic'in 25 Nisan'da yayınladığı “2024 Kripto Baharı Raporu”na göre Türkiye, GSYH'ye oranla en yüksek stablecoin satın alma payına sahip.

Chainalytics verilerine göre, Türkiye'deki stabilcoin alımları Nisan 2023 ile Mart 2024 arasında GSYİH'nın %4,3'ünü oluşturarak Türkiye'yi GSYİH'ye göre dünyanın en büyük stabilcoin harcamacısı haline getirdi.

Chainalytics araştırma direktörü Kim Grauer, Cointelegraph'a yaptığı açıklamada, Türkiye'nin GSYİH'sının 2022 yılına kadar 907 milyar dolara ulaşacağını ve toplam stablecoin alımlarının 38 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Grauer, bu tür alımların Türk lirası ile stabilcoin arasında her iki yönde de herhangi bir takası içerdiğini ekledi. Şunları beyan etti:

“Bu, Türk lirasından stabilcoinlere ve stabilcoinlerden liraya yapılan transferlerin toplam rakamıdır, stabilcoin aktivitesinin GSYİH üzerinde hiçbir etkisi yoktur; bunun yerine stabilcoin aktivitesini okuyuculara bağlam sağlamak için GSYİH'nin yüzdesi olarak ifade ettik.

Türkiye ekonomisindeki stablecoin pazarının büyüklüğü, Chainalytics'in analiz ettiği diğer ekonomilerden öne çıkıyor. Rapora göre Tayland ve Gürcistan'daki stablecoin alımları aynı dönemde sırasıyla %1,3 ve %0,7 seviyesinde gerçekleşti.

Dördüncü sırada Amerika Birleşik Devletleri, GSYİH'nın yüzde 0,5'i oranında stabilcoin satın alma payına sahipken, Avrupa Birliği yüzde 0,3'lük payla onu takip ediyor.

Nisan 2023'ten Mart 2024'e kadar ülkelere göre GSYH'nin yüzdesi olarak stablecoin satın alımları. Kaynak: Zincir Analizi

Rapora göre, Tether (USDT) ve USDC (USDC) dahil olmak üzere tüm stablecoin'lerin kullanımı, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi diğer tüm kripto para türlerini geride bırakarak toplamın %50'sinden fazlasını oluşturdu. işlem hacmi. son aylarda.

Analistler, stabilcoinlerin genel işlem faaliyetlerindeki hızlı büyümesinin, kripto para birimlerinin ticaret dışındaki günlük işlemlerde daha geniş çapta benimsenmesinde önemli bir rol oynaması nedeniyle yüksek düzeyde fayda sağladığına inanıyor.

Chainalytics bulgularına göre ABD, geçen yıl stablecoin işlemleri için dünyanın en büyük yetki alanına sahipti. Fiat'ın ABD'deki stabilcoin alımları Mart 2024'te 20 milyar doları aştı ve Nisan 2023'ten bu yana en az %200 arttı.

Chainalytics'in verilerine göre Avrupa Birliği, Türkiye, Birleşik Krallık, Brezilya ve Tayland gibi diğer büyük yetki alanları da geçtiğimiz yıl stabilcoin alımlarını önemli ölçüde artırdı.

Kaynak: Zincir analizi

Chainalation analistleri, vatandaşların yerel para birimindeki dalgalanma ve devalüasyon nedeniyle giderek daha fazla stablecoin satın aldığını öne sürdü. Bu durum özellikle Chainalytics'in “Kripto Para Coğrafyası Raporu 2023″e göre Mart ayında enflasyon oranının yüzde 67'ye yükseldiği Türkiye örneğiyle yakından bağlantılı.

Yerel sektör uzmanları daha önce Türkiye gibi ülkelerde yaşayan insanların, yerel para birimi değer kaybettiğinde tasarruflarını korumak için USDT gibi stabilcoinlere yöneldiklerini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir