Ünlü şarkıcı Swift İngiltere'ye 1,3 milyar dolar getirecek

Ünlü şarkıcı Swift İngiltere'ye 1.3 milyar dolar getirecek |  Genel Haberler

Amerikalı ünlü şarkıcı Taylor Swift, İngiltere'de vereceği 15 konserle ülke ekonomisine 1,3 milyar dolar kazandıracak.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

İngiliz bankası Barclays'in tahminlerine göre ünlü şarkıcı Taylor Swift'in Eras Dünya Turu, İngiltere ekonomisine neredeyse 1 milyar pound (1,3 milyar dolar) katkı sağlayacak.

“Swiftonomics” başlıklı bir AFP araştırması, yaklaşık 1,2 milyon hayranın, şarkıcının Birleşik Krallık'taki 15 yaz konserini izlemek için bilet, seyahat, konaklama ve ticari ürünlere yaklaşık 100 milyon dolar harcadığını, bunların sekizinin yalnızca Londra'daki Wembley Stadyumu'nda 848 £ ödediğini ortaya çıkardı. Barclays'e göre bu, ortalama bir insanın ülkede bir gece dışarıda geçireceği tutarın 12 katı.

Peter Brooks, “Taylor Swift gibi kültürel ikonlar söz konusu olduğunda – 1950'lerde ve 1960'larda Elvis ve Beatlemania'da gördüğümüz gibi – destekçilerin sanatçıyla o kadar güçlü bir bağları var ki harcama arzusu daha da güçlü” dedi. Barclays'te bir uzman. “Bu bir gerçeğe dönüşüyor” dedi.

Swift, bir yılı aşkın bir süre önce başlayan turnesinin Avrupa ayağını bu yaz başlatacak. Swift, Birleşik Krallık'ta Cardiff, Edinburgh, Liverpool ve Londra'daki stadyumlarda sahne alacak. 2023'ün sonunda tur, 1 milyar dolardan fazla bilet satan ilk tur oldu. Tur sonunda bilet satışlarının 2 milyar doları aşması hedefleniyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir