Alan Adı (Alan Adı) İsteği: Alan adı (Alan adı) nedir, Alan adı (Alan adı) isteği nasıl yapılır?

Günümüzde devlet daireleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin birçok belge işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu, işlemleri hızlandırır ve insanlara zaman kazandırır. İnternetin günlük hayata hızla girmesiyle birlikte çeşitli kavram ve ifadeler günlük dile girmiştir. Domain (alan adı) bu kavramlardan biridir.

Etki alanı nedir?

Alan adı, bir web sitesinin adresini ifade eder. Aşağıda kısaca tanımladığımız alan adı terimi, internet dünyasının dijital ortamları sayesinde günlük dile girmiş bir ifadedir.

Alan adı, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan, hatırlanacak kelimelerle ifade edilen, IP adresi (İnternet Protokol Adresi) adı verilen sayı sistemlerinin basitleştirilmiş versiyonu olarak tanımlanır.

“Alan adı nedir?” Sorunun cevabına göre “Alan adı, alan adının Türkçe'deki kelime ve terim kullanımıdır” denilebilir.

Alan adları veya alan adları, doğrudan satın alınmak yerine kiralanabilen bir hizmet türü olarak düşünülebilir.

Bu nedenle alan adlarının veya alan adlarının 10 yıla kadar yenileme süresi bulunmaktadır. Alan adlarının en az 1 yıl süreyle kaydedilebileceği maksimum süre 10 yıl olarak belirlendi. Yani en az 1 yıl süreyle tescil edilebilen alan adları, 10 yıla kadar yenilenebilir.

Alan adı nasıl sorgulanır?

Alan adı araması çeşitli uygulamalar veya web siteleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bir alan adını satın almak veya daha doğrusu tescil ettirmek istiyorsanız öncelikle kendinizi bilgilendirmeniz gerekir. Bu alan adı daha önce alınmış ve kullanımda olabilir.

Ayrıca ücretsiz alan adı araması da yapabilirsiniz. Bu tür ücretsiz alan adları ayrıca web barındırma aracılığıyla veya Word Press veya benzeri site oluşturucular tarafından sunulan bir alt alan adı olarak da satın alınabilir.

“Alan adı nasıl sorgulanır?” Bu noktada soruya şu şekilde yanıt verilebilir:

Alan adı talebi yapabilmek için satın almak istediğiniz alan adını çeşitli servislerden talep etmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için açık olan bazı siteler ve uygulamalar var.

Alan adının mevcut olup olmadığını kontrol etmeden web sitesi oluşturamazsınız. Bu bilgiyi elde etmek için seçtiğiniz güvenli domain sorgulama sitesinin arama kısmına almak istediğiniz alan adını yazmanız gerekmektedir.

Bu işlemden hemen sonra “sorgula” butonuna basılarak seçilen alan adı ekrana gelir. Açılan sayfa talep edilen alan adının kullanıma uygun olup olmadığını kontrol eder. İsmin kullanılması halinde kullanılamaz. Bu nedenle başka bir isim seçmeniz gerekiyor.

Talep üzerine daha detaylı bilgi de alınabilir. Örneğin seçilen alan adının uygun olmaması durumunda bilgiler bölümünde o alan adını kullanan kişi veya firmaya ait bilgiler de görüntülenebilmektedir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
THY tüm zamanların yolcu rekorunu kırdı!THY tüm zamanların yolcu rekorunu kırdı!
Esra Erol'da şok kaza!  Kızını 100 bin TL'ye satan kadın Esra Erol'un karşısına çıktıEsra Erol'da şok kaza! Kızını 100 bin TL'ye satan kadın Esra Erol'un karşısına çıktı
Hareket halindeki otobüsten düşen yolcu yaşam mücadelesi veriyorHareket halindeki otobüsten düşen yolcu yaşam mücadelesi veriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir