Bakan Şimşek: Daha fazla yatırımcının gelmesini teşvik ediyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Büyükelçilik Rezidansı'nda düzenlenen ve “Kral Günü” olarak bilinen Hollanda ulusal bayramı nedeniyle düzenlenen resepsiyona katıldı.

Kral Günü'nü kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Şimşek, Türkiye ve Hollanda'nın kutlayacak çok şeyi olduğunu söyledi.

İki ülkenin tarihte pek çok ortak noktasının bulunduğunu vurgulayan Şimşek, 16. yüzyıla kadar uzanan çok zengin bir tarihi paylaştıklarını kaydetti.

Şimşek, bu yılın Hollanda ile Türkiye arasındaki dostluk anlaşmasının 100'üncü yıl dönümü olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu anlaşmanın da 60'ıncı yıl dönümünü kutluyoruz. Hollanda'da bilim ve sanat.” “Yarım milyon insanın rol aldığı Türk-Hollanda topluluğunun temeliydi. 25 bin Türk girişimci Hollanda'ya istihdam sağlıyor ve değer katıyor, sadece iki NATO müttefiki ya da dost ülke olmasının yanı sıra, iki ülke arasındaki bağları da güçlendiriyor. iki çok güçlü ülke.” dedi.


“Türkiye geçen yıl 1,2 milyon Hollandalı turisti ağırladı”

Şimşek, geçtiğimiz yıl yaşanan depremde gösterdikleri dayanışma ve destek için Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands ile Hollanda halkına ve hükümetine teşekkür ederek, şu ifadeleri kullandı.

“Türkiye'de 3 bin (Hollandalı) şirket var. Hollanda, uluslararası doğrudan yatırım açısından Türkiye'nin 1 numaralı ülkesi. İşimizin başındayız. Türkiye sahaya geri döndü. Son yıllarda bazı sıkıntılar yaşandı. umarım bu zorluklar artık geride kalmıştır. Giderek daha fazla Hollandalı girişimci ve iş adamının paydaş olmasını ve Türkiye'nin uzun vadeli başarı hedeflerine katılmasını bekliyoruz. Daha fazla yatırımcının gelmesini teşvik ediyoruz.”

Türkiye'nin geçen yıl 1,2 milyon Hollandalı turisti ağırladığını belirten Şimşek, daha fazla Hollandalı'nın Türkiye'yi ziyaret etmesini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ve dostluğun gelişmesini umduğunu ifade etti.

Hollanda halkına ve milletine başarılar dileyen Mehmet Şimşek, Türk iş adamlarının da bu başarının bir parçası olmasını istediklerini vurguladı.

Türkiye-Hollanda ortaklığını güçlendirmek, bağları derinleştirmek, ticaret ve yatırım potansiyelini geliştirmek istediklerini vurgulayan Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hollandalı dostlarımızın çok önemli, yapıcı ve öncü bir rol oynayacağını umduğumuz alanlardan biri de Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerdir. Gümrük birliğinin gelişmesinin karşılıklı olarak bazı siyasi zorlukları aşacağına güveniyoruz. Umarım Hollandalı dostlarımız burada güçlü bir rol oynayacaklardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir