Finlandiya, Rusya sınırını geçen göçmenleri reddedecek bir yasa hazırlıyor

Finlandiya, Suriye ve Somali gibi ülkelerden artan sayıda göçmeni durdurmak amacıyla geçen yıl Rusya ile sınırını kapatmış ve Moskova'yı, göçü kendisine ve Avrupa Birliği'ne karşı bir silah olarak kullanmakla suçlamıştı.

REKLAM

Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo, sınır yetkililerinin Rusya'dan girmeye çalışan sığınmacıları engellemesine izin verecek bir yasa tasarısını gelecek hafta hazırlayacağını söyledi.

Başbakanın Pazar günkü açıklaması Finlandiya'nın uluslararası taahhütlerini geçici olarak ihlal etmesine yol açabilir.

Finlandiya, Suriye ve Somali gibi ülkelerden artan sayıda göçmeni durdurmak amacıyla geçen yıl Rusya ile sınırını kapatmış ve Moskova'yı, göçü kendisine ve Avrupa Birliği'ne karşı bir silah olarak kullanmakla suçlamıştı. Kremlin bu iddiayı reddediyor.

Finlandiya, Moskova'nın Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak uzun süredir devam eden askeri bağlantısızlığını terk ederek geçen yıl NATO'ya katıldı. Ayrıca ABD ile ikili savunma anlaşması imzaladı.

Sağcı koalisyonun önerdiği tasarı, göçmenlerin sığınma başvurularını işleme almadan Rusya'ya geri gönderilmesinin Finlandiya'nın uluslararası insan hakları taahhütlerine aykırı olacağını kabul ediyor, ancak bunun kullanımının geçici ve sınırlı olacağını söylüyor.

Başbakan Petteri Orpo, teklifin gelecek hafta Meclis'e gideceğini ve değerlendirilmek üzere anayasa komisyonuna sunulacağını söyledi.

Öte yandan hükümetin anayasal konularda gereken altıda beşlik orana ulaşması oldukça zor görünüyor.

Orpo gazetecilere verdiği demeçte, “Bu olay (Finlandiya sınırına kimin, nerede ve ne zaman varacağı) Rusya'nın elinde olduğundan buna izin veremeyiz. Bu nedenle mevzuatımızı güçlendirmeliyiz.”

Sınır muhafızlarından alınan verilere göre, geçen yıl yaklaşık 1.300 kişi bu sınır kapılarından Finlandiya'ya girerken, bu yıl kara geçişlerinin kapatılmasının ardından kırktan az göçmen yasadışı yollardan sınırı geçti.

Finlandiyalı liderler, sıcak havanın seyahati kolaylaştırması nedeniyle göçmenlerin tekrar gelmeye başlayabileceğini ve yasanın hâlâ gerekli olduğunu söylüyor.

Orpo, istihbarat raporlarına atıfta bulunarak, “Rusya'da hâlâ Finlandiya sınırına ulaşma fırsatını bekleyen binlerce insan var” dedi.

Finlandiya'nın Rusya ile 1.340 kilometrelik kara sınırı bulunuyor. Tasarı, sınır görevlilerinin güç kullanarak veya kullanmadan Rusya'dan sınırı geçen sığınmacıları geri çevirmesine olanak tanıyacak. Ancak bu durum Finlandiya'nın sığınma taleplerini kabul etmeye devam edeceği çocuklar ve engelli kişiler için geçerli olmayacak.

Finlandiya'nın ayrımcılık karşıtı ombudsmanı Kristina Stenman, Helsinki'nin sınırlarına gelen kişilerin sığınma başvurularını kabul etmeyi reddetmesinin endişe verici olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir