Karahan: Tasarruf paketi enflasyonla mücadelemize yardımcı olacak


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, şunları söyledi: “Yılın ikinci yarısında koşullar dezenflasyonist olacak. Uzun vadeli enflasyon beklentimiz yüzde 5 ve bu uzun bir yol olsa da kararlıyız. Kısıtlayıcı para politikamızı sürdürmek için.”

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Karahan'ın açıklamaları şöyle:

Piyasalar enflasyonun düşeceğine inanıyor. Ancak piyasa ile bizim enflasyon tahminlerimiz arasında bazı farklılıklar var. Enflasyon mayıs ayında yüzde 75 civarına ulaşacak. Enflasyonu düşürmek için elimizden geleni yapacağız. Yılın ikinci yarısında koşullar enflasyonla mücadele edecek. Uzun vadeli enflasyon beklentimiz %5 olup, bu uzun bir yol olsa da sıkı para politikasını sürdürmede kararlıyız. Biz popüler olmak için değil, enflasyonu düşürmek olan işimizi yapmak için buradayız. Enflasyonu düşürmek için harekete geçmeye hazırız. Enflasyonu düşürmemiz lazım. Yapay zekanın reel ekonomi üzerindeki kesin etkileri konusunda şu anda bir şey söyleyemeyiz.

Dün açıklanan tasarruf paketinin büyük bir kısmı, enflasyonla mücadelede bize yardımcı olacak harcamalarla ilgili tedbirlerle ilgili. Hazine bize harcamalarda yardımcı oluyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir