Kripto para piyasasında bugün neler oldu?

Spot Bitcoin ETF'leri beş gün boyunca olumlu girişler gördü. Cardano, MiCA uyumluluğunu altı ay önceden duyurdu. USDC ihraççısı Circle, Avrupa Birliği'nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemeleri kapsamında onay alan ilk küresel stabilcoin operatörü oldu.

Geçtiğimiz ay Bitcoin ETF'lerine en yüksek girişin gerçekleşmesiyle BTC 63.000 dolara yaklaştı

ABD merkezli Bitcoin (BTC) spot borsa yatırım fonları (ETF'ler), 1 Temmuz'da günlük 129,45 milyon dolarlık giriş kaydetti ve bu, pozitif akışların üst üste beşinci günü oldu.

ABD Spot Bitcoin ETF'leri 10 Ocak'ta onaylandı ve bir gün sonra işlem görmeye başladı. İlk birkaç ayda, ETF dönüşümünden bu yana önemli çıkışlar gören Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hariç, büyük ETF ihraççıları en yüksek girişleri ve işlem hacimlerini gördü.

1 Temmuz'daki 129,45 milyon dolarlık giriş de 7 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti. Girişler pozitife döndükçe BTC fiyatı, yaklaşık üç hafta boyunca 62.000 dolarlık kilit direnç seviyesini aşmaya çalıştıktan sonra 63.000 dolar seviyesine yükseldi.

Kripto araştırma platformu SoSo Value'dan elde edilen veriler, Fidelity'nin Wise Origin Bitcoin Fonu'nun 65 milyon dolar değerinde 1.030 BTC ile en yüksek girişi gördüğünü, onu 41 milyon dolar değerinde 650 BTC ile Bitwise Bitcoin ETF'nin izlediğini gösteriyor.

ARK 21Shares Bitcoin ETF, 13 milyon dolar değerinde 205 BTC girişi görürken, BlackRock'un iShares Bitcoin Trust (IBIT) ve GBTC fonları 1 Haziran Pazartesi günü herhangi bir giriş görmedi.

BTC'deki Spot ETF'lerin günlük akışı. Kaynak: SoSoValue

Circle artık MiCA ile uyumlu

Stablecoin ihraççısı Circle, MiCA düzenlemesi kapsamında Avrupa Birliği'nde faaliyet göstermek için yeşil ışık aldı.

Circle kurucu ortağı ve CEO'su Jeremy Allaire, 1 Temmuz'da yaptığı açıklamada USD Coin ve EURC'nin artık MiCA kurallarına uygun olduğunu söyledi. Bu, stabilcoin kullanıcılarının yasal sorunlar hakkında endişelenmelerine gerek kalmadan USDC'yi kullanabilecekleri anlamına gelir.

Allaire ayrıca, ülkenin dijital varlıklara yönelik ileri görüşlü duruşu nedeniyle Fransa'nın Circle'ın Avrupa genel merkezi olacağını da duyurdu.

Allaire, son on yılda dijital varlıkların büyümesine atıfta bulunarak, “Fiat dijital para birimi kavramının tamamı, çok eski kripto çevrelerinin dışında mevcut bile değildi” dedi:

“Stablecoinleri finansal sisteme dahil eden büyük küresel mevzuatın uygulamaya konması düşünülemezdi.”

MiCA uygulama zaman çizelgesi. Kaynak: Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi

MiCA'nın uygulamasının kademeli olarak gerçekleşmesi ve stabilcoin düzenlemelerinin 30 Haziran'da yürürlüğe girmesi bekleniyor. MiCA çerçevesi ilk olarak Nisan 2023'te onaylandı.

Alman ve ABD hükümetleri 150 milyon dolarlık kripto para birimi aktardı

Almanya ve ABD hükümetleri milyonlarca doları kripto para birimlerine aktardı.

Alman hükümeti önemli miktarda Bitcoin'i taşırken, ABD hükümeti de ele geçirilen fonlardan Ether'i taşıdı.

1 Temmuz'da Alman hükümeti yaklaşık 95 milyon dolar değerindeki 1.500 BTC'yi çeşitli kripto para borsalarına taşırken, ABD hükümeti 11,75 milyon dolar değerindeki 3.375 ETH'yi bilinmeyen bir adrese taşıdı.

Arkham Intelligence'ın verilerine göre Alman hükümeti son iki hafta içinde birden fazla borsaya 2.700 BTC aktardı.

Alman hükümetinin Arkham İstihbaratı'ndan son dört gündeki kripto para birimi hareketlerine ilişkin veriler. Kaynak Arkham

Arkham verilerine göre Amerikan hükümeti, Estonyalı girişimciler Sergei Potapenko ve Ivan Turogin'den ele geçirilen fonların tutulduğu adreste büyük işlemler gerçekleştirdi.

Daha önce 30 Haziran'da yaklaşık 743.000 dolar değerindeki 11,84 BTC'yi başka bir adresten taşıyan ABD hükümeti, o zamandan beri 11,75 milyon dolar değerindeki tüm ETH varlıklarını daha önce ilişkilendirilmemiş bir adrese taşıdı.

Kaynak: Arkham İstihbaratı

Her iki hükümetin de yakın zamanda ve sıklıkla yaptığı bu transferler, Almanya'nın fonlarını büyük borsalarda satmaya başladığı yorumlarına yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir